BEOGRAD: NEMESTA. Umetnost u javnom prostoru
Beograd, 28. Juli 2009. PR Objave: Najava -

Izložba BEOGRAD: NEMESTA je priča o gradu i njegovim urbanim, društvenim, ličnim dilemama. Otvaranje izložbe: Petak, 31. jul 2009. u 19:00 časova. Izložba je otvorena do 6. septembra 2009.
Umetnici: diSTRUKTURA, Wojciech Gilewicz, Irena Kelečević, Verica Kovačevska,
Vanessa Mayoraz, Milorad Mladenović, Erin Obradovic i Marija Đorđević, Milena Putnik, Maja Radanović, Boba Mirjana Stojadinović, Marija Šujica, Predrag Terzić, Reijiro Wada.
Autori izložbe: Una Popović i Dušica Dražić
Partner izložbe: KULTURKLAMMER, Centar za kulturne interakcije (Umetnici Aleksandra Petković i Aleksandar Slivnjak sa saradnicima - Priprema i izrada murala u okviru projekta KONKRETNI PROSTORI).
Sve informacije o radovima su dostupne na www.belgradenonplaces09.wordpress.com
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Učestvujte u radu Vanese Majore, donesite jednu sijalicu!
Na dan otvaranja, u periodu od 19:30 do 20:30h publika je pozvana da kontroliše i prati kretanje Verice Kovačevske preko satelitskog snimka Novog Beograda.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
U trenutku dok je zgrada Muzeja pod rekonstrukcijom, pravac kustoske prakse se usmerava ka radu u javnom prostoru – muzej se izmešta u grad. Na taj način se redefiniše i sama publika, zapravo celokupna zajednica postaje istovremeno i stvaralac i korisnik. Publika predstavlja bitan deo izložbe – postaje, svesno ili nesvesno, aktivni učesnik, i direktno se uključuje u realizaciju pojedinih radova.
Umetnici su pozvani da reaguju na grad realizacijom site-specific radova. Pri istraživanju grada Beograda otkriveni su javni, fleksibilni prostori otvorenog identiteta, ispunjeni potencijalom – nemesta.
Salon Muzeja savremene umetnosti služi kao "informaciono" mesto koje se tokom izložbe puni dokumentima realizovanih procesa u gradu. Galerija postaje medijator između prolaznika i grada. Kada posmatrač uđe u Salon, on se zapravo poziva da ponovo kroči u grad kako bi otkrio originalne radove.