Izložba U slavu akvarela
Beograd, 01. Novembar 2009. PR Objave: Najava -
Izložba U slavu akvarela se otvara u četvrtak, 5. novembra 2009. u 19 časova u Galeriji "Artium" Biblioteke grada Beograda i trajaće do 18. novembra 2009. godine. Angažovanjem na realizaciji autorskog projekta U slavu akvarela u okviru saradnje sa Nacionalnim muzejom akvarela "Alfredo Guati Roho", Meksiko, od 2002. godine do sada, obuhvaćeno je učešće nekoliko desetina umetnika.
Angažovanjem na realizaciji autorskog projekta "U SLAVU AKVARELA" u okviru saradnje sa Nacionalnim muzejom akvarela "Alfredo Guati Roho", Meksiko, od 2002. godine do sada, obuhvaćeno je učešće po šest umetnika iz Srbije na V, VI, VII i VIII međunarodnom bijenalu akvarela u gradu Meksiku, Prateće izložbe učesnika VI bijenala u muzejima i galerijama pet gradova Srbije, Prateće izložbe učesnika VII bijenala u devet gradova naše zemlje, Gostujuća izložba Muzeja akvarela iz Meksika u šest institucija kulture u Srbiji, gostovanje izložbe 27 slikara iz Srbije u gradovima: Meksiko Sitiju, Toluki i Moreliji, razmenu profesionalnih iskustava i negovanje prijateljskih odnosa.
Nacionalni muzej akvarela "Alfredo Guati Roho" u gradu Meksiku je prva institucija u svetu posvećena isključivo toj vrsti izražavanja. Održavanjem 1. međunarodnog bijenala akvarela 1994, izvanrednom organizacijom narednih i uvođenjem 23. novembra kao međunarodnog dana akvarela, Muzej je stekao svetski ugled.
Na VIII međunarodnom bijenalu akvarela, Meksiko 2008/09. predstavljeni su radovi 6 umetnika iz Srbije različitih poetika i izraza, listom nagrađivanih na izložbama akvarela u zemlji i inostranstvu, zastupljnih u značajnim umetničkim kolekcijama. Isti umetnici, sa drugim radovima, priređuju Prateću izložbu u Beogradu.
Po svojoj specifičnosti tehnika akvarela je najpogodnija za neposredno i neponovljivo ispoljavanje pikturalnih vrednosti. Bilo da se oslanjaju na objektivnu prirodu ili da su proizvod velike promišljenosti i transformacije sažete do apstraktne suštine, izložena dela imaju, suptilnost, izuzetnu atmosferu i lični pečat autora.
Sa zavetnih akvarela Momčila Antonovića blistaju siluete grada na horizontu. Oni su omaž Beogradu, proslavljaju njegovo vaznesenje, poseduju opsednutost mestom, lakoću slikanja i oslobođenost od tla i težine.
Leposava Milošević Sibinović tretira večna pitanja smisla postojanja, zakona etike, duhovnog pročišćenja, grehovne zatvorenosti čoveka i sjaj po meri njegovog prosvetljenja. Dvojnim svojstvom značenjskog i likovnog u delu podržava uzvišene spoznaje.
Radove Jasne Nikolić karakteriše kombinacija linija i ovlaš nanesenih akvarelskih tragova uz postizanje neobične svežine i spontanosti. Veoma slobodan crtež i smisao za detalj doprinose bogatstvu brojnih naslikanih elemenata u raskošnoj celini.
Bojan Otašević se predstavlja za njega karakterističnim skamenjenim, monumentalnim muškim portretom smeštenim u likovno psihološku ravan. Svetlost ga obasjava u dramatičnosti uronjenog u svet misli i osećanja, ostvarenog u kolorističkom sudaru kontrasnih hromatskih mlazeva.
Miloš Sibinović energičnim izlivima postiže ekspresivnost. Punoćom kontrastnih velikih "mrlja" jakog kolorita oplemenjenih i povezanih snopom suptilnih linija afirmiše "Vodoput", postiže poetske i fizičke vrednosti.
Zvonko Tilić koristi primarnu ulogu likovnih elemenata, linije, boje i forme, postiže sugestivan izraz predstavljajući uobičajene teme melanholičnih plaža, brodova, ostrva i obala. Ne interesuju ga perspektiva i iluzija dubine prostora već poetsko-metaforički tretman specifičnog osećanja prolaznosti.
Autori izloženih dela su iskoristili suštinu akvarelističke zavodljive tehnike bliske senzibilitetu sveta za komunikaciju sa njim, ogledanje u slici i kolegijalnom gestu.